222 osoby zatrudnione nielegalnie

0

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej sprawdzili legalność zatrudnienia na Warmii i Mazurach. Od stycznia do końca lipca br. kontrolą objęli ponad 2 400 cudzoziemców. Okazało się, że 222 osoby pracowały niezgodnie z przepisami.

Najwięcej nielegalnie pracujących było obywateli Ukrainy – 48%, na drugim miejscu znaleźli się Gruzini – 17%, następnie obywatele Białorusi – 16%. Właściciele firm zatrudniali pracowników bez zezwolenia oraz na innych warunkach niż określone to było w zezwoleniu.

Najwięcej cudzoziemców pracowało niezgodnie z przepisami w branży budowlanej – 22%, pośrednictwa pracy – 17%. Natomiast w usługach zatrudnionych nielegalnie było -16%, turystyce – 14%, w gastronomii – 11%, a w transporcie – 10%.

W analizowanym okresie najwięcej uchybień w zatrudnieniu było w powiecie olsztyńskim – 34%, mrągowskim – 12%, ostródzkim – 9%, ełckim 7%. W kętrzyńskim i giżyckim – po 6%, piskim i węgorzewskim – po 4%.

Od stycznia do końca lipca br. sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na kwotę ponad 108 tys. zł.

(WMOSG)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze