2022 rok w Gminie Giżycko obfitował w bardzo liczne inwestycje i wiele pozyskanych środków zewnętrznych na realizowane zadania.

ZADANIA ZAKOŃCZONE W 2022

– Rozbudowaliśmy Szkołę Podstawową w Bystrym. Inwestycja dofinansowana z Programu Interreg Litwa-Polska w partnerstwie z miastem Alytus. Powstały m.in.: sale lekcyjne, szatnie, toalety, pomieszczenia gospodarcze i pokój nauczycielski. Pomieszczenia zostały wyposażone w meble, sprzęt, zabawki i gry edukacyjne. Przed budynkiem szkoły urządzono nowoczesny plac zabaw dla najmłodszych. Odbyły się także liczne transgraniczne warsztaty tematyczne oraz międzynarodowe spotkania ekspertów.

– W ramach dofinansowania z PROW wybudowaliśmy sieci wodociągowo-kanalizacyjne w miejscowości Wilkaski, Szczybały Giżyckie i Kozin.

– W Kożuchach Wielkie oraz Wronce wybudowaliśmy z dofinansowaniem z Programu Interreg Litwa-Polska dwie świetlice. Obie świetlice zostały wyposażone w niezbędne meble, sprzęt oraz akcesoria kuchenne.

– Wykonano remont sali konferencyjnej w GOKiR Wilkasy. W ramach dofinansowania w sali zamontowano nowoczesną kotarę teatralną z napędem elektrycznym, elektryczny ekran projekcyjny, panele akustyczne na ścianach i suficie. Wykonano malowanie ścian, wymianę instalacji elektrycznej, wymianę drzwi zewnętrznych z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych i zakupiono nowe krzesła.

– Pozyskaliśmy dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę trzech dróg. Dwie inwestycje są już ukończone. Wykonaliśmy nową nawierzchnię asfaltową na ulicy Spacerowej w Gajewie oraz wybudowaliśmy drogę na ul. Jarzębinowej w Wilkasach.

– Przebudowaliśmy sieć kanalizacji sanitarnej o długości około 994m w miejscowości Bystry. Inwestycja dofinansowana kwotą 1.000.000,00 zł w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– W Bogacku wybudowaliśmy chodnik o długości 545 m oraz zjazdy indywidualne i publiczne.

– Wykonaliśmy drogę szutrową w Bogaczewie z dofinansowaniem w ramach działań związanych z  ochroną gruntów rolnych.

– Wymieniliśmy 311 szt. opraw oświetleniowych na energooszczędne. Inwestycja dofinansowana z programu pn.: Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego w ramach projektu pn.: Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gminie Giżycko.

– Zakupiliśmy trzy autobusy elektryczne oraz dwie ładowarki dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w wysokości 5,7 mln zł.

– Wykonaliśmy ścieżkę pieszo-rowerową o długości 140 m z kostki betonowej w centrum wsi Wilkasy w kierunku promenady nad jeziorem Niegocin z dofinansowaniem z programu Interreg V-A Litwa – Polska.

–  Wykonaliśmy kolejny odcinek ścieżki rowerowej po nieczynnym torowisku kolejowym z Nowych Sołdan w kierunku granicy z Gminą Kruklanki. 

– Wykonaliśmy sieci wodociągowo-kanalizacyjne w miejscowościach Upałty i Kąp (inwestycję zrealizował GZK w Bystrym korzystając z dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich).

– We wsi Doba na odcinku około 0,5 km powstał ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 metry. Ponadto poszerzyliśmy istniejącą jezdnię do 5 metrów. Inwestycja wykonana w ramach dofinansowania z projektu Mazurska Pętla Rowerowa.

– Wykonaliśmy ścieżkę rowerowa z Bogaczewa w kierunku kanału Kula.  Trasa przebiega częściowo przez tereny leśne, a następnie wzdłuż drogi powiatowej. Inwestycja zrealizowana w ramach dofinansowania z projektu Mazurska Pętla Rowerowa.

 – W ramach dofinansowania wykonaliśmy:

  • pomost, slip, barierki, leżaki i plac zabaw w miejscu rekreacji nad jeziorem Tajty w Wilkasach,
  • remont pomostu i przebieralnię w Kozinie,
  • plac zabaw z fabryką piasku w Bogaczewie.

– Wykonaliśmy kompleksową termomodernizację budynku Urzędu Gminy, w ramach której dokonano m.in.: wymiany okien, instalacji centralnego ogrzewania, zamontowano system rekuperacji, itp.

– Pozyskaliśmy dotację celową i zakupiliśmy agregat prądotwórczy do OSP Spytkowo.

– W ramach programu Granty PPGR – Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym zakupiliśmy i przekazaliśmy mieszkańcom 221 laptopów, 30 komputerów stacjonarnych oraz 1 tablet.

–  Wybudowaliśmy parking przy Kwiatowej w Wilkasach.

– W ramach dofinansowania wybudowaliśmy przejścia dla pieszych w obrębie skrzyżowania ul. Kwiatowej z ul. Brzozową w miejscowości Wilkasy oraz przebudowaliśmy  przejście dla pieszych na ul. Kwiatowej w Wilkasach przed skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 643.

– W ramach pozyskanych grantów wykonane zostało zadnie pn.:  Motyli zakątek w Upałtach Małych.

– Realizujemy projekt pn.: „Korpus Wsparcia Seniorów” w ramach którego zakupiliśmy opaski życia dla Seniorów. W okresie 18.04.2022 – 31.12.2022 r. w programie uczestniczyło 30 mieszkańców gminy, którzy wykonali 34 połączenia w ramach obsługi systemu, zgłoszono 9 alarmów SOS i dwa wezwania karetki.

– Pozyskaliśmy dofinansowanie na wycieczki szkolne w ramach programu „Poznaj Polskę”. Z wycieczek skorzystali uczniowie Szkoły Podstawowej  w Wilkasach oraz Szkoły Podstawowej w Bystrym.

– Dzięki pozyskanym środkom wsparliśmy funkcjonowanie Koła Gospodyń Wiejskich „Niezłe Ziółka” w Gajewie. W ramach projektu  zakupiono: zastawę stołową (obrusy, talerzyki, podgrzewacz do potraw, dystrybutor do zimnych napojów, termos do ciepłej wody, filiżanki do kawy i sztućce do ciast); ekspozytory i namiot promocyjny stoiskowy.

 – Wykonano nową nawierzchnię asfaltową z Gut w kierunku miejscowości Kamionki. Na tę inwestycję Starostwo Powiatowe pozyskało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Zakończono przebudowę Kanału Piękna Góra łącznego jezioro Tajty z j. Kisajno. Przebudowano 140m kanału wraz z korektą główki wyjściowej oraz udrożniono kanał do głębokości 1,6m. Inwestycję zrealizowały Wody Polskie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, którego jesteśmy członkiem.

ZADANIA W TRAKCIE REALIZACJI

– Trwa rozbudowa Szkoły Podstawowej w Wilkasach  o cześć dydaktyczną, stołówkę, zaplecze kuchenne i salę gimnastyczną. Na to zadanie pozyskaliśmy dofinansowanie Rządowego Funduszu Polski Ład. 

– Trwa budowa drogi w Sulimach dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Trwa budowa ścieżki rowerowej o nawierzchni asfaltowej z Wilkas do Bogaczewa w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej.

–  Ruszyły prace przy budowie trzech Miejsc Obsługi Rowerowej w miejscowości Wilkasy, Świdry i Bogacko.

– Wyłoniliśmy wykonawcę na zadanie inwestycyjne pn.: Przebudowa i rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody w Zielonym Gaju, na które pozyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 4 900 000 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. 

– Pozyskaliśmy 10 260 000,00 zł dofinansowania na przebudowę około 13 kilometrów dróg. Wykonawca został wyłoniony. Nowe nawierzchnie asfaltowe powstaną w obrębach miejscowości: Bogacko, Wrony Nowe, Wronka, Wilkasy, Kamionki, Wrony, Bogaczewo, Spytkowo, Sołdany, Kożuchy Wielkie, Szczybały Giżyckie oraz droga z kostki brukowej na ul. Żółtej w Gajewie.

Pozyskaliśmy dofinansowania na wsparcie uczniów ze szkół podstawowych w Gminie Giżycko oraz poprawę warunków edukacji sportowej poprzez zakup niezbędnego wyposażenia.

Przebudowaliśmy odcinki dróg szutrowych w Sołdanach, w Upałtach, w Antonowie, we Wronach, w Gajewie i  Bogaczewie.

W ramach współpracy z Powiatem partycypowaliśmy w kosztach budowy przejść dla pieszych z oświetleniem ulicznym w Sołdanach.

INNE

–  Około 700 000,00 zł wydaliśmy na zadania zrealizowane z funduszu sołeckiego.

–  Gmina Giżycko zajęła 6 miejsce w woj. warmińsko-mazurskim w Rankingu „Gmina dobra do życia”.

 Ranking „Gmina dobra do życia” pokazuje jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Opracowany został na podstawie 63 wskaźników cząstkowych wybranych przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk.

Wśród badanych czynników znalazły się m.in.: wydatki inwestycyjne gmin, dochody własne budżetów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, imprezy i wydarzenia kulturalno-artystyczne, atrakcyjność migracyjno-osadniczą, dostępność rekreacji, infrastrukturę wodociągową, przeciętne wynagrodzenie, poziom edukacji, zanieczyszczenie środowiska i wiele innych. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

–  Ponadto Gmina Giżycko stanęła na podium Rankingu Gmin Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2022.

Zajęliśmy II miejsce w kategorii „Gminy Wiejskie”  oraz III miejsce w kategorii „Lider Województwa” (na 116 gmin w województwie).

 

Wójt Gminy Giżycko Marek Jasudowicz

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
SOS

SOS jest potrzebny chodnik dla pieszych przy ulicySwiderskiej chociaz by
do ulicy Poleskiej

LB

Brawo za nowe ścieżki, ale co z utrzymaniem?
Na niektórych odcinkach zalegają pokłady zbutwiałych liści i prawdę mówiąc trudno po nich się poruszać (Bogaczewo – K. Kula, Wilkasy – Bogaczewo), gdyż można się po prostu „wyłożyć”.

ggggg

Zróbcie drogę na Fuledę, bo od zawsze jest traktowana po macoszemu.

Ania

Brawo Gmina Giżycko