20 proc. Polaków jeszcze się nie spisało

0

Narodowy Spis Powszechny kończy się za 13 dni, a pomimo akcji promocyjnych wciąż nie spisało się 20 proc. obywateli – alarmuje Prawo.pl. Serwis przypomina, że odmowa uczestnictwa w spisie zagrożona jest karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł, a podanie błędnych danych karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Do tej pory spisało się prawie 80 proc. mieszkańców Polski, ale nie we wszystkich regionach jednakowo. Najbardziej opornie spis idzie w wielkich miastach. Wielu obywateli wręcz zapowiada, że się nie spisze. Jak podaje Prawo.pl, do sądów trafiło już 100 wniosków o ukaranie za odmowę udziału w spisie.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia, zakończy się 30 września o północy.

Obowiązek spisowy ma każda osoba mieszkająca stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Spisowi podlegają osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania.

Spisać można się przez internet. Z osobami, które tego nie zrobiły, od 23 czerwca telefonicznie lub osobiście kontaktują się rachmistrze.

Z danych GUS wynika, że najlepiej ze spisem poradzili sobie mieszkańcy Opolszczyzny i Podkarpacia, gdzie spisało się blisko 90 proc. obywateli. Najgorzej wypada Mazowsze, a właściwie stolica i ościenne gminy. Tam wciąż nie spisało się ponad 25 proc. mieszkańców.

(źródło PAP MediaRoom)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze