19-latek uszkodził zabytek wybudowany w XV wieku

0

Bartoszyce. W nocy 3 czerwca br. w Bartoszycach doszło do uszkodzenia zabytkowej Bramy Lidzbarskiej. Sprawca sprayem na wewnętrznej stronie zabytku wykonał napis, uszkadzając  w ten sposób obiekt wybudowany w 1468 r. Pracujący nad sprawą policjanci przyjęli zawiadomienie, przeprowadzili oględziny oraz zabezpieczyli ślady. Zabezpieczone zostały również nagrania monitoringów między innymi należącego do lokalnej telewizji jak i monitoringu miejskiego.


Ponieważ Brama Lidzbarska jest wpisana do rejestru zabytków, wstępne postępowanie zostało wszczęte w kierunku art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Sprawą zajęli się policjanci zespołu operacyjno-rozpoznawczego. W trakcie wykonywanych czynności przesłuchiwali świadków, analizowali zabezpieczone nagrania z monitoringów, krok po kroku sprawdzali każdą uzyskaną informację. Następnie zebrany materiał szczegółowo przeanalizowali. Wszystko wskazywało, że  sprawcą uszkodzenia zabytku jest 19-letni mieszkaniec Bartoszyc. Mężczyzna został zatrzymany. Jeszcze tego samego dnia z jego udziałem policjanci przeprowadzili wizję lokalną, w trakcie której 19-latek opowiedział w jaki sposób dokonał pomalowania Bramy Lidzbarskiej. W konsekwencji mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia zabytku. 19-latek przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.
2b-minZa swoje zachowanie mieszkaniec Bartoszyc odpowie przed sądem. Do czasu rozprawy jednak będzie musiał dwa razy w tygodniu stawiać się w miejscowej komendzie w ramach policyjnego dozoru.
Sprawcy grozi kara do  5 lat pozbawienia wolności.

KWP Olsztyn/(bp/rj)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze