167 wniosków do sądu o ukaranie za łamanie zakazów w czasie epidemii

4

W sądach rejonowych okręgu olsztyńskiego odnotowano łącznie 167 wniosków policji o ukaranie osób obwinionych o niestosowanie się do ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Do sądów wpłynęło również 14 spraw o uchylenie mandatów nałożonych za tego rodzaju wykroczenia

Wnioski kierowane do sądów przez policję oparte są na art. 54 Kodeksu wykroczeń, mówiącym o tym, że „kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany”.

Jak dotychczas do sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego wpłynęło łącznie 167 wniosków o ukaranie osób obwinionych o niezastosowanie się do ogłoszonego na terytorium Polski zakazu przemieszczania się czy nakazu zachowania odległości od innych osób. Najwięcej takich spraw zarejestrowano w sądach rejonowych w Szczytnie (57), Olsztynie (44), Mrągowie (23), Piszu (19) i Biskupcu (15), a najmniej w Lidzbarku Warmińskim (0), Giżycku (1), Kętrzynie (3) i Nidzicy (5).

Zdecydowana większość z tych spraw nie została jeszcze rozpoznana i obecnie oczekuje dopiero na wyznaczenie terminu. Natomiast w blisko 30 przypadkach zostały już wydane wyroki nakazowe, które jednak, co należy podkreślić, nie są prawomocne z uwagi na zawieszenie biegu terminów procesowych i sądowych w związku z ogłoszeniem stanu epidemii (sprawy tego rodzaju nie były zaliczane do kategorii spraw pilnych).

Najwięcej, bo aż 21 wyroków nakazowych (wciąż nieprawomocnych) zapadło przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Olsztyński Sąd w wyrokach tych orzekł w jednym przypadku karę nagany, a w pozostałych rozstrzygnięciach kary grzywny w kwotach od 100 do 500 zł. Dla przykładu: wyrokiem nakazowym z dnia 6 maja 2020 r. na karę 500 zł grzywny zostały skazane cztery osoby w wieku 30-40 lat, które w dniu 8 kwietnia 2020 r. po godz. 19 na ul. Głowackiego w Olsztynie nie zastosowały się do ograniczeń związanych z  przemieszczaniem się i grupowaniem. W tym samym dniu na karę grzywny w kwocie 500 zł skazany został także mieszkaniec Dobrego Miasta obwiniony o to, że w dniu 8 kwietnia 2020 r., przebywając w miejscu publicznym (na bulwarze nad Łyną), nie zastosował się do zakazu przemieszczania  i nakazu zachowania wymaganej odległości od innej osoby, jak również spożywał tam alkohol.

Z kolei w dniu 13 maja 2020 r. przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie zapadł wyrok nakazowy (nieprawomocny) wobec dwojga młodych osób, które w dniu 11 kwietnia 2020 r. szły po spożyciu alkoholu po torowisku na trasie Kętrzyn-Biedaszki. Osoby te swoim zachowaniem miały zmusić maszynistę do gwałtownego hamowania w celu uniknięcia potrącenia, stwarzając w ten sposób zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu oraz łamiąc zakaz przemieszczania się. Obwinieni zostali ukarani grzywną w kwocie po 500 zł.

Do sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego wpłynęło także 14 wniosków o uchylenie mandatów nałożonych przez policję za niestosowanie się do ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Dla przykładu: w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach na rozpoznanie czeka wniosek mieszkańca powiatu, który uważa, że w dniu 5 kwietnia 2020 r. został przez policję niesłusznie ukarany 500-złotowym mandatem  za mycie auta na myjce bezdotykowej. W tym samym Sądzie znajduje się także wniosek osoby, która została ukarana mandatem za złamanie zakazu przemieszczania się. Składający wniosek twierdzi, że został niesłusznie ukarany, ponieważ przemieszczał się motorem do pobliskiego miasteczka, żeby zrobić zakupy.

Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie 

Daj nam znać
Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Oliii

Niech straż miejska zajmie się dzieciakami na placu zabaw. Nie dość że stwarzają niesamowity hałas to jeszcze się spotykają w grupach po 20 osób. I gdzie zasady bezpieczeństwa?

Martyna

dzieciaków wszędzie pełno… u nas pod blokiem do godziny 22 drugiej biegają grupami, jak szarańcza. Do szkoły nie mogą iść ale spotykać się w grupach już tak

Oliii

Żeby to jeszcze się zachowywali, ale jest jeszcze gorsza dzicz niż przed epidemią. Jakby masowe świniobicie urządzili, tak się drą. Dodam, że jakieś 80% tych dzieciaków nie ma 13 lat. Rodzice się nie boją mandatów? W sumie się nie boją jak giżyckie władze mają w nosie co się dzieje pod blokami.

byq

poniżej 13 lat można już od tygodnia wychodzić bez opieki, orientuj się człowieku